Nie da się ukryć, że Amerykanie wiedzą, o co chodzi w Internet of Things. Verizon zrobił właśnie to, z czym od wielu lat borykają się polscy operatorzy telekomunikacyjni – stworzył własną markę telematyczną. 

Marka Verizon Connected to efekt ponad 5 miliardów inwestycji amerykańskiego koncernu. Oczywiście jej najważniejszym ogniwem jest Fleetmatics – gigant, jeśli chodzi o telematykę. Polska w całym tym procesie też ma swój udział, bowiem w 2017 roku to właśnie Fleetmatics zakupił firmę Poltrack, zajmującą się od ponad 6 lat monitoringiem gps na krajowym rynku.

Cóż, kwestią czasu jest, aż w Polsce będziemy mieli przedstawicieli największych marek telematycznych na świecie. Czy tego typu ruch zostanie zauważony przez krajowych operatorów telekomunikacyjnych i czy coś z tego wyniknie? Zobaczymy. Już jakiś czas temu Piotr Nawrocki z iTuran głośno mówił, że dla telekomów to jest najwłaściwsza droga. Co prawda nie podawał przykładów ze Stanów Zjednoczonych, lecz ze znacznie bliższego nam rynku – Czech. Tam tak działa O2, dzięki czemu ma 80 procentowy udział w rynku.

Wracając jednak do Verizon, to marka Connect jest efektem integracji działu „Connected vehicle” koncernu z dwoma firmami tworzącymi oprogramowanie do zarządzania flotą i pracownikami mobilnymi. Jedną z nich jest wspomniana powyżej grupa Grupa Fleetmatics.

Co ważne, Verizon Connect oferuje zarówno rozwiązania dla rynku b2b (zarządzanie flotą), jak i rynku konsumenckiego (connected vehicle).

A co na to Poltrak? Czas pokaże. Jednak można podejrzewać, że będąc nawet częścią Fleetmatics, było zupełnie inaczej, niż będzie pod szyldem Verizon Connect. To w końcu duża, amerykańska korporacja, której polska firma jest jednym z przysłowiowych trybików w całej machinie pracującej na osiągnięcie celu, którym z pewnością jest jak największy udział w rynku connected cars & connected fleet.

W każdym razie trzymamy kciuki i gratulujemy, bo nie jeden polski dostawca telematyczny chętnie by się zamienił na miejsca z firmą z Kłodzka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here