Płatność tylko za rzeczywiste zużycie, bez opłat abonamentowych – czy tak będzie wyglądać przyszłość usług monitoringu gps?

Chyba żaden z polskich dostawców usług monitoringu gps nie wyobraża sobie świadczenia tego typu usług w sposób inny niż abonamentowy. To w ten sposób liczy się posiadaną bazę oraz buduje modele biznesowe. Na polskim rynku trwa nieustanna walka cenowa, a dostawcy walczą głównie opłatą abonamentową oraz kosztami montażu.

Zupełnie inny model proponuje brytyjski dostawca telematyczny Pay as you Track. W zasadzie sama nazwa mówi, w jaki sposób proponuje rozliczenia z klientami. Otóż brak jest jakichkolwiek opłat abonamentowych, nie ma terminowych kontraktów, a płatność obejmuje jedynie dni, w których korzystało się z usług monitoringu gps. Odpada też proces instalacji, gdyż oferowane rozwiązanie bazuje na OBDII, a więc podłączeniu typu Plug&Play. Niestety póki co – usługa dostępna jedynie na rynku brytyjskim.

Funkcjonalność poza podstawowym śledzeniem pozycji pojazdu może być znacznie większa, a do wyboru jest kilka pakietów cenowych. Generalnie na uwagę zasługuje sam model biznesowy. Póki co, trudno sobie wyobrazić, by któryś z operujących w Polsce dostawców telematyczych zdecydował się na taki krok, lecz z pewnością jest to ciekawy pomysł dla firm myślących o tym, by wejść na krajowy rynek. Tak skonfigurowana usługa może być prawdziwym game changerem i zmienić układ sił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here